Powstanie 1944 i Wrzesień 1939

We wrześniu młodzież koła historycznego przygotuje w szkole wystawę poświęconą 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i 79. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

   Kilkadziesiąt lat temu pułkownik Marian Porwit, uczestnik wrześniowych walk i znawca związanych z nimi zagadnień, stwierdził, że rozegrana w 1939 roku kampania „nie była do wygrania, lecz (…) została przegrana nie na miarę sił zbrojnych państwa o 35 milionowej ludności”. Dziś nasza wiedza na temat ówczesnych wydarzeń jest niepomiernie bogatsza, ale powyższa teza nadal wydaje się aktualna (Wojciech Mazur).

 

   Nawet gdyby powstańcy po dwóch miesiącach bojów doczekali się Armii Czerwonej i wspólnie z nią wyzwolili gruzy miasta , nie miałbym wątpliwości, że cena za zwycięstwo byłaby zbyt duża. 150-200 tys. zabitych cywilów, kilkanaście tysięcy żołnierzy i zniszczone miasto to czytelne dowody na tragiczny w skutkach błąd wojskowych i delegata rządu na kraj Jana Stanisława Jankowskiego, który tę decyzję zatwierdził. Powstanie warszawskie nie jest tylko klęską wojskową, polityczną czy humanitarną. Jest też klęską racjonalnego myślenia, a zarazem apogeum polskiego bohaterstwa (Janusz Marszalec).

 

Źródło:  Polityka. Pomocnik historyczny „100 pytań na 100 lat historii Polski (1918-2018).