2019-2020

Sprawozdanie z działalności KNH w roku szkolnym 2019/2020

 Realizacja programu autorskiego w roku szkolnym 2019/2020 „Wielkie muzea krajowe i zabytkowe nekropolie” – moduł VII.

  Realizując program autorski w listopadzie 2019 r. byliśmy w Toruniu i zwiedziliśmy Muzeum „Dom Kopernika”. Toruń to miasto wyjątkowe, a Muzeum Okręgowe to potęga. Architektura i wystrój wnętrza gotyckiej, hanzeatyckiej kamienicy, to robi wrażenie w połączeniu z prezentacją wiedzy astronomicznej epoki, jako punkt odniesienia do przełomu kopernikańskiego.

   Poznając historię i zabytki Włocławka zrealizowaliśmy dwie wycieczki. W ferie zimowe zwiedziliśmy Muzeum Diecezjalne, ze szczególnym uwzględnieniem skarbca i wystawy poświęconej 450. rocznicy erygowania Wyższego Seminarium Duchownego (1569-2019). W ferie zrealizowaliśmy także wycieczkę „Szlakiem 14 Pułku Piechoty po Włocławku”. Wycieczka miała związek z realizowanym przez nas projektem IPN Kamienie Pamięci „Bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej”.

  Uczestniczyliśmy w akademii z okazji Święta Niepodległości oraz przygotowaliśmy wystawy w szkole z okazji świąt narodowych i rocznic.

  Dokonaliśmy „inwentaryzacji” kościołów drewnianych dawnego województwa włocławskiego (powiat włocławski, aleksandrowski, radziejowski, rypiński, lipnowski). W lipcu 2020 r. opublikowaliśmy na stronie KNH kościoły drewniane powiatu rypińskiego, a w listopadzie powiatu lipnowskiego. Utworzyliśmy na stronie nową kategorię „Włocławek na kalendarzu”. Kalendarze zaliczają się do tzw. pism „ulotnych”, a zatem działania dokumentujące owe pisma mają niekiedy istotne znaczenie. W tym przypadku zebraliśmy materiał ikonograficzny dotyczący osób, historii i sztuki naszego miasta prezentowanych na ośmiu kalendarzach m. in. o Stanisławie Zagajewskim, 100. rocznicy MZKiD i KATEDRZE.

   Z okazji 80. rocznicy kampanii polskiej 1939 roku przygotowaliśmy w szkole wystawę oraz zapaliliśmy znicz Józefowi Kozińskiemu kapitanowi włocławskiego 14 Pułku Piechoty przy dedykowanym mu Dębie Pamięci zlokalizowanym na terenie szkoły.

 W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą Wojny Roku 1920, KNH zorganizowało w szkole turniej poświęcony Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu (luty 2020) oraz uczestniczyliśmy w XI edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego IPN Kamienie Pamięci „Bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej” (styczeń 2020 – marzec 2020). Zakwalifikowaliśmy się do finału, który planowany był na koniec maja, ale z powodu epidemii odbędzie się w pierwszych miesiącach nowego roku szkolnego w Poznaniu i odbierzemy kolejną statuetkę i dyplomy. Sklasyfikowano nas na trzeciej pozycji wśród 30 finalistów. Do trzech razy sztuka i trzy razy pod rząd jesteśmy w finale: Kraków 2018, Katowice 2019, Poznań 2020. Trzy statuetki dla Samochodówki!!! Nasz bohater to Józef Rodzeń major 14 Pułku Piechoty. Na tle postaci bohatera przypomnieliśmy także sylwetkę kapitana 14. PP. Józefa Kozińskiego naszego patrona i bohatera poprzednich edycji „Kamieni Pamięci” w artykule „Biografie równoległe”. Projekt zrealizowali Patryk Bohdanowicz i Marcin Nowak z klasy 3 Ti  pod moim kierunkiem, a pomocy w wydrukowaniu dokumentów udzielił nam Pan Robert Feter nauczyciel naszej szkoły.

   W grudniu 2019 r. uczestniczyliśmy w promocji monografii niezwykle ważnej organizacji w dziejach miasta, Włocławskiego Towarzystwa Wioślarskiego (1886-2018). Spotkanie odbyło się w Sali Kameralnej „Browaru B”, historycznego obiektu z XIX wieku. Taka sceneria robi wrażenie – „surowe” ceglane, postindustrialne wnętrza. W maju wydano VIII tom Włocławskiego Słownika Biograficznego, ale sytuacja pandemiczna nie pozwoliła na promocję nowej pozycji wydanej przez WTN. Opiekun KNH opublikował w VIII tomie dwa hasła.

  Jesteśmy obecni na portalach społecznościowych. Podejmujemy dalsze działania aby strona internetowa KNH była interesującą i wnosiła nową wartość intelektualną i estetyczną. Opracowaliśmy KALENDARIUM WŁOCŁAWSKIE: 366 wpisów – wydarzeń z dziejów miasta. Ta stricte benedyktyńska praca to encyklopedia historii Włocławka w jednym miejscu, na stronie KNH. Proszę to docenić!!! Zaprosiliśmy do współpracy Pana Dariusza Dąbrowskiego-Grzelaka autora witryny „Symbole Włocławka na przestrzeni wieków” i udzieliliśmy „gościny” na naszej stronie. Witryna pozwala zorientować się jak różnorodnie plastycznie i tematycznie prezentowany jest herb Włocławka oraz gdzie i w jaki sposób prezentowany jest herb w przestrzeni miejskiej.

   Pracujemy też nad ułatwieniami na naszej stronie internetowej dla osób niedowidzących. Funkcja „odsłuchaj” umożliwi na zapoznanie się z treścią.

  Kontynuujemy udział w projekcie zainicjowanym przez IPN „Zapal światło wolności”, przypominającym tragiczną datę 13 grudnia 1981 r. wprowadzenia stanu wojennego oraz w kampanii edukacyjnej „Pamiętam- Katyń 1940”. Zawsze w grudniu i kwietniu organizujemy w szkole wystawy poświęcone tym wydarzeniom.

   Opiekun KNH opracował hasło do VI tomu Harcerskiego Słownika Biograficznego. Prawdopodobny termin publikacji to rok 2021, druga połowa.

   W roku szkolnym 2020/2021 jedziemy na finał XI edycji projektu „Bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej” do Poznania i czekamy na temat kolejnej edycji projektu IPN Kamienie Pamięci. Planujemy zorganizować wycieczki do Torunia i we Włocławku.