Wycieczka do muzeum

13 lutego 2024 r. młodzież koła historycznego zwiedziła wystawę w Zbiory Sztuki MZKiD zatytułowaną „Znaki pieniężne Odrodzonej Polski”. Wystawa nawiązuje do Jubileuszu 100-lecia złotego i reformy walutowej Władysława Grabskiego z 1924 roku. W nieodległej perspektywie czasowej czeka nas przystąpienie do unii walutowej i wprowadzenie euro, musimy tylko spełnić określone warunki i wybrać właściwy moment. Decyzja ta wzmocni Polskę i Wspólną Europę.

„Znaki pieniężne są doskonałym świadectwem czasów, w których funkcjonowały. Przygotowywana wystawa, na przykładzie banknotów i monet, pokaże najważniejsze wydarzenia historii ojczystej w XX wieku. Zapoznać będzie się można z bonami zastępczymi, walutą powstałą i emitowaną w okresach kryzysu, markami polskimi Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej — świadkiem odzyskania niepodległości w 1918 r., jak również innymi walorami kursującymi na polskich ziemiach w tym czasie. W całości, dla okresu II Rzeczpospolitej, Polski Ludowej oraz III RP zaprezentowane zostaną dzieje waluty złotowej, wprowadzonej reformą Władysława Grabskiego z 1924 r. Uzupełnieniem będą projekty banknotów, które nie znalazły się wśród walorów obiegowych.

Dla pełnego zobrazowania obiegu pieniądza na ziemiach polskich włączono do wystawy numizmaty emitowane przez władze Generalnego Gubernatorstwa oraz banknoty getta łódzkiego. W celu pokazania całości emisji narodowego emitenta, zaprezentowane zostaną banknoty Banku Polskiego na emigracji.

W warstwie obrazowej ekspozycja tworzyć będzie kolorową, artystycznie różnorodną paletę dzieł, oddających w swym wyobrażeniu współcześnie ważne treści polityczne i społeczne, niebanalne wzornictwo, wykorzystujące i łączące kolor, postacie, obiekty i detal w formę raz minimalistyczną a raz niezwykle bogatą. Dopełnieniem strony artystycznej, gdzie podziwiać możemy kunszt projektantów, precyzję wykonania i wszechstronność podejmowanego tematu, będą numizmaty pamiątkowe i okolicznościowe emitowane przez Mennicę Polską S.A w Warszawie.”.

Źródło: MZKiD we Włocławku