Przeprowadzona 100 lat temu reforma monetarna uratowała ówczesną Rzeczpospolitą przed katastrofą gospodarczą i polityczną. Wprowadzenie złotego polskiego w miejsce marki polskiej i utworzenie Banku Polskiego umożliwiło rozwój ekonomiczny kraju oraz umocniło naszą niepodległość.
Reforma walutowa i uzdrowienie finansów publicznych było dziełem rządu powołanego w grudniu 1923 r. z układu pozaparlamentarnego, którego premierem został Władysław Grabski. Zdławienie hiperinflacji, zrównoważenie budżetu państwa, powołanie niezależnej od gabinetu instytucji finansowej Banku Polskiego jako jedynego emitenta nowej waluty – złotego, ustalenie parytetu złotego do dolara, zgromadzenie odpowiednich zasobów złota i srebra oraz inne działania, zapewniły sukces reformie Grabskiego i dalszy rozwój Polski. W listopadzie 1925 r. Prezes Rady Ministrów Władysław Grabski wraz z rządem podał się do dymisji. Po złożeniu urzędu Grabski wycofał się z życia politycznego i skupił na pracy naukowej na SGGW w Warszawie.
Najpiękniejszy banknot polski o nominale 100 złotych z wizerunkiem księcia Józefa Poniatowskiego według projektu Józefa Mehoffera.