Kamienie Pamięci XII edycja

W lutym 2021 roku Koło Naukowe Historyków przystąpiło do udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej “Kamienie Pamięci”. XII edycja projektu realizowana w roku szkolnym 2020/2021 zatytułowana “Bohaterowie opozycji demokratycznej 1981-1983” nawiązuje do 40. rocznicy wydarzeń Sierpnia 80′ i narodzin NSZZ “Solidarność” (co było początkiem naszej drogi do wolności) oraz 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku przez reżim komunistyczny. Celem projektu jest znalezienie bohatera lokalnego, często nieznanego lub zapomnianego i jego upamiętnienie. To musi być osoba, która szczególnie w latach 1981-1983 była zaangażowana w działalność opozycji demokratycznej. To musi być osoba, która po wprowadzeniu stanu wojennego przez reżim generała Jaruzelskiego była represjonowana, internowana, więziona, tworzyła konspiracyjne struktury, angażowała się w podziemny drugi obieg wydawniczy lub w innych formach oporu występowała przeciwko komunistycznej dyktaturze w latach 1981-1983. My takiego bohatera mamy i jest nim Pan Dariusz Jaworski ( 1963-2020).
  W 1981 roku Pan Dariusz Jaworski miał 18 lat i był uczniem Zespołu Szkół Elektrycznych we Włocławku. Należał do powstałej po 13 grudnia 1981 r. Grupy Niepodległościowej. Młodzi ludzie protestowali kolportując ulotki i malując hasła na murach (tzw. mały sabotaż). W styczniu 1982 roku Dariusz Jaworski został aresztowany i skazany w marcu wyrokiem sadu wojskowego na rok pozbawienia wolności, miał wówczas 19 lat. Po odbyciu kary nie zaprzestał działalności opozycyjnej. Przed i po 1989 roku związany był z “Solidarnością”. Ukończył zaocznie studia historyczne na UMK. Pracował w wielu firmach, ostatnio zatrudniony był w Urzędzie Miasta Włocławek oraz był radnym Włocławka z ramienia PiS. Był za dekomunizacją i likwidacją symboli komunistycznych w przestrzeni miejskiej. Odznaczony był m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Wolności i Solidarności, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Dariusz Jaworski zmarł w 2020 roku i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym we Włocławku przy Al. Chopina.
 Przystępując do projektu opracowaliśmy plan pracy:
1/ Znalezienie bohatera.
a/ Opracowanie biografii.
2/Zaprezentowanie bohatera społeczności lokalnej.
a/ Wystawa w szkole.
b/ Wycieczka “Szlakiem Pierwszej Solidarności po Włocławku”
c/ Lekcja online “Polska w latach 1980-1989”.
d/ Wypromowanie projektu i bohatera na stronie internetowej Koła Naukowego Historyków oraz Zespołu Szkół Samochodowych i na Facebook`u.
3/ Utrwalenie pamięci o bohaterze w przestrzeni lokalnej.
a/ Wikipedia.
b/ Izba Pamięci w szkole.