16 i 17 maja 2019 r. uczestniczyliśmy w finale X edycji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego IPN „Kamienie Pamięci – Harcerze Niepodległej” w Katowicach. Organizator ugościł nas w czterogwiazdkowym hotelu „Novotel” w pobliżu kampusu Uniwersytetu Śląskiego. Z okna pokoju hotelowego podziwialiśmy panoramę dawnej kopalni węgla kamiennego, obecnie siedziby Muzeum Śląska. Całe popołudnie spędziliśmy zwiedzając zabytkowe centrum Katowic pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Przede wszystkim wspaniała architektura mieszczańska, monumentalne, pełne przepychu kamienice i rezydencje magnatów industrializacji przemysłowej wyrosłe na węglu i stali. Architektura Śródmieścia Katowic reprezentuje eklektyzm, historyzm oraz modernizm II RP. Podobne klimaty i unikalną atmosferę Katowic miałem okazję poczuć w Łodzi i Gdyni.
Do udziału w projekcie zgłosiło się 114 zespołów, 95 przysłało sprawozdanie z realizacji projektu, ostatecznie w finale wzięło udział 79 zespołów. Finał projektu miał miejsce w Instytucie Kultury „Katowice Miasto Ogrodów” przy Placu Sejmu Śląskiego. W dniu naszego finału 17 maja na placu miała miejsce uroczystość, na którą nas zaproszono celem wspólnego zaśpiewania hymnu. Katowice – Śląsk szykują się do obchodów 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego (16/17 sierpnia 1919 r.). Podczas tej uroczystości w asyście orkiestry wojskowej oraz kompanii honorowej Wojska Polskiego i Policji Państwowej z udziałem władz (wojewoda) nastąpiło wciągnięcie flagi narodowej na gmachu Urzędu Wojewódzkiego, podarowanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Budynek Urzędu Wojewódzkiego wzniesiono w latach 1923-1929 w stylu neoklasycystycznym. Dawny Gmach Sejmu Śląskiego to obiekt wyjątkowy. Inna perła architektury Katowic to osiedle robotnicze Nikiszowiec oraz Kolonia Górnicza Giszowiec. Niezapomnianym przeżyciem jest wycieczka z przewodnikiem do Kopalni Węgla Kamiennego GUIDO.
Podczas gali finałowej w części artystycznej wystąpił zespół muzyczny „Chwila Nieuwagi” reprezentujący muzykę folkową. W części oficjalnej były przemówienia: dyrektora katowickiego oddziału IPN, kuratora, przedstawiciela ZHP, następnie młodzież i opiekunowie otrzymali dyplomy i statuetki za udział w projekcie oraz książki. Statuetkę zaprojektował artysta-plastyk Zenon Stańko. Na podstawie wykonanej z drewna, przyklejona jest tabliczka z napisem: X edycja „Kamienie Pamięci – Harcerze Niepodległej” oraz widnieje logo IPN i ZHP. Do podstawy przymocowano kawałek węgla – finał w Katowicach zobowiązuje – a do niego przyklejona jest lilijka, która symbolizuje podążanie harcerzy przez życie zgodnie z ideałami Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego. Trzeba stwierdzić, że statuetki wieńczące udział w projektach IPN Kamienie Pamięci to prawdziwe dzieła sztuki z historycznym rodowodem. To już druga statuetka zdobyta przez KNH w projekcie „Kamienie Pamięci”.