Żołnierze Niezłomni 1944-1963 – wystawa

1 marca 2017 r. młodzież koła historycznego przygotowała w szkole wystawę poświęconą Żołnierzom Niezłomnym. Na wystawie prezentowane są plakaty wydane przez IPN przedstawiające bohaterów m.in. podpułkownika Łukasza Cieplińskiego prezesa IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, Danuty Siedzikówny (1928-1946) sanitariuszki i łączniczki V Brygady Wileńskiej AK, majora Zygmunta Szendzielarza, słynnego Łupaszki dowódcy wspomnianej Brygady i majora Hieronima Dekutowskiego ”Zapory”.

„ W 1944 r. na długą i zaszczytną drogę powstańczych zrywów weszli wychowani i ukształtowani w patriotycznej atmosferze II Rzeczypospolitej Żołnierze Wyklęci-Żołnierze Niezłomni. W ich szeregi przez następne dziesięć lat wstąpiło od 120 do 180 tysięcy ludzi zdecydowanych na nierówną walkę, w której zwyciężyć nie mogli. Największą antykomunistyczną armię Europy zniszczył przede wszystkim bezprzykładny terror stosowany na masową skalę przez sowieckie jednostki specjalne, na przykład obława augustowska i współpracujący z nimi komunistyczny aparat represji (Bierut, Berman, Minc, Zambrowski czołowi staliniści w Polsce oraz Radkiewicz, Mietkowski, Fejgin, Brystygierowa, Romkowski, Różański, Światło, Michnik, Humer, Kryże, Wolińska – MBP i działające w terenie UB, sądy i prokuratura). Stalinowski aparat represji w Polsce – struktura i ludzie – opisał Tadeusz Płużański w książkach o jakże znamiennym tytule ”Bestie” część 1 i 2.

Po latach trwania systemu politycznego zniewolenia Polski i zmowy milczenia o niezłomnych bohaterach nienazwanego jeszcze powstania nadszedł czas Żołnierzy Niezłomnych. Wyklęci przez komunistów oraz część współczesnego świata medialnego i naukowego powracają z niepamięci, na którą skazali ich oprawcy i ich sojusznicy. Przypominają o swym istnieniu – dzięki odnalezieniu w całej Polsce dołów śmierci – zrzucając z siebie kłamliwe brzemię trwającej kilkadziesiąt lat czarnej propagandy. Ich powrót wyznacza dziś szczególny przebieg obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i niezliczone, powstałe głównie z inicjatywy urodzonych po 1989 r. młodych Polaków, formy ich upamiętnienia w postaci: wydawnictw, koncertów, marszów, biegów, konkursów, rajdów, murali, konkursów plastycznych, przeglądów filmowych, audycji radiowych czy publikacji internetowych. Po ponad sześćdziesięciu latach Żołnierze Niezłomni powracają. Swoje imiona, nazwiska i twarze odzyskują ludzie, po których nie miał pozostać żaden ślad. Żołnierze antykomunistycznego powstania zajmują należne im miejsce w zbiorowej pamięci Polaków, także dzięki Tobie”.

Dr hab. Krzysztof Szwagrzyk
Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej