W związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, kampanii polskiej 1939 roku, młodzież Zespołu Szkół Samochodowych uczciła pamięć Józefa Kozińskiego kapitana 14 Pułku Piechoty, zapalając znicz przy dedykowanym mu Dębie Pamięci zlokalizowanym na terenie szkoły.
Kapitan Koziński brał udział w bitwie granicznej w dniach 1-3 września walcząc pod Mełnem i Grutą oraz w bitwie nad Bzurą. 19 września dostał się do niewoli niemieckiej, w której przebywał do maja 1945 roku.
14 Pułk Piechoty w okresie 20-lecia międzywojennego stacjonował we Włocławku (koszary przy ulicy Kapitulnej i Żytniej). W latach 20-tych planowano zbudować reprezentacyjną bramę wjazdową wiodącą na teren koszar przy ulicy Kapitulnej od strony ul. Długiej zdobioną panoplium. Niestety wielki kryzys w latach 1929/35 „wykreślił” inwestycję. Obecnie na terenie tym realizowana jest budowa nowego centrum handlowego, natomiast z dawnej zabudowy koszar pozostał tylko budynek sztabu pułku, dzisiaj siedziba sądu okręgowego.
Mogę sobie wyobrazić, że przy okazji nowej inwestycji można by upamiętnić 14 Pułk Piechoty i wjazd na teren centrum handlowego zrealizować w formie zaplanowanej w latach 20-tych reprezentacyjnej bramy wjazdowej na teren koszar. Mamy plany jak miała wyglądać owa brama (wystawa czasowa w Muzeum Historii Włocławka).
Architektura militarna, na przykład bramy wjazdowe na teren koszar i twierdz oprócz funkcji użytkowej, spełniały także rolę reprezentacyjną, dlatego dbano o estetyczny wymiar takich obiektów.
Jest kilka przykładów inwestycji, detali architektonicznych i figur, które miały wzbogacić włocławską architekturę planowaną do realizacji w latach 20-lecia międzywojennego. Niestety pomysły te zaplanowane z rozmachem, nie zrealizowano ze względów oszczędnościowych. Przykładem może być gmach ratusza na Zielonym Rynku (Plac Gen. Dąbrowskiego) w stylu renesansu toskańskiego. Kolejny przykład to figury lwów, które miały flankować główne wejście wraz z schodami do obecnego gmachu MZKiD przy ul. Słowackiego. Przypomnę tylko, że w Toruniu gmach Okręgowego Zarządu Lasów Państwowych wybudowany w stylu klasycyzującego modernizmu w latach 30-tych przy ul. Mickiewicza, wejście i monumentalne schody zdobią kubistyczne w formie kamienne rzeźby niedźwiedzi.
Kształtując dzisiaj oblicze naszego miasta i planując jego rozwój zarówno władze samorządowe oraz instytucje powinny szukać pomysłów inspirując się dokonaniami i planami swoich poprzedników okresu II RP.
Patrz: „Architektura Włocławka w latach 1918 – 1939”, Michał Pszczółkowski.