Pamiętamy. KATYŃ 1940

17 września 2007 roku, w 68 rocznicę agresji Rosji Sowieckiej na Polskę, odbyła się premiera filmu Andrzeja Wajdy ”Katyń”. 10 września 2007 r. opiekun KNH uczestniczył w szkoleniu z cyklu ”Lekcja katyńska”, zorganizowanym przez Wydawnictwo Nowa Era we włocławskim Multikinie przy ul. Kazimierza Pułaskiego. Uczestnicy szkolenia otrzymali materiały dotyczące różnych wariantów realizacji zajęć na temat zbrodni katyńskiej i kłamstwa katyńskiego. Celowo wprowadzam tu nowe pojęcie ”kłamstwo katyńskie” ponieważ w czasach dyktatury komunistycznej z takim zjawiskiem historycznym mieliśmy do czynienia. Jest tu pewna analogia, moim zdaniem uzasadniona do pojęcia ”kłamstwo oświęcimskie”.

Niedawno znany i kontrowersyjny historyk brytyjski David Irving został zatrzymany i osadzony w więzieniu w Austrii. Trafił do więzienia za kłamstwo. W Polsce i w całym obozie komunistycznym kłamstwo było ideologicznie uzasadnione. Problemem było mówienie prawdy, m. in. na temat zbrodni katyńskiej. Można było milczeć, albo kłamać – prawda była zakazana. W Polsce realnego socjalizmu były tematy zakazane lub zakłamane np.: Rok 1920, 23 VIII 1939, 17 IX 1939, Powstanie Warszawskie, Katyń, Piłsudski, Anders, itd. Może pojęcie ”prawda katyńska” lepiej oddaje istotę problemu, który dotyczył wolnego, demokratycznego świata i świata zniewolonego, za ”żelazną kurtyną”. Historia lat 1939/45 dowodzi, iż współpraca i kompromis z totalitaryzmem to moralna i polityczna porażka.

Koło historyczne wspierając kampanię społeczno-edukacyjną ”Pamiętam. Katyń 1940.”, zaprezentowało materiał reklamowy promujący film Wajdy ”Katyń” oraz w październiku zorganizowaliśmy wystawę dotyczącą zbrodni katyńskiej. Społeczność Zespołu Szkół Samochodowych we Włocławku obejrzała film ”Katyń” 3 października 2007 roku we włocławskim Multikinie. Co roku organizujemy w szkole wystawę poświęconą rocznicy zbrodni katyńskiej.