Włocławskie kalendarium

sty
1
wt.
Stopień wodny na Wiśle
sty 1 całodniowy
Stopień wodny na Wiśle

1 stycznia 1962 roku rozpoczyna się, trwająca do 1969 roku, budowa stopnia wodnego „Włocławek”, największej zapory i hydroelektrowni na Wiśle.

sty
2
śr.
Ostateczna likwidacja cmentarza
sty 2 całodniowy
Ostateczna likwidacja cmentarza

Magistrat miasta Włocławka, opierając się na decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z dnia 2 stycznia 1929 roku, wydanej w porozumieniu i za zgodą Biskupa Diecezji Kujawsko-Kaliskiej oraz na zatwierdzonym dekretem Ministerstwa Robót Publicznych z dnia 7 sierpnia 1928 r. planie regulacyjnym dokończył likwidację cmentarza przy Zielonym Rynku.

sty
3
czw.
Związek Zawodowy Pracowników Aptecznych
sty 3 całodniowy
Związek Zawodowy Pracowników Aptecznych

3 stycznia 1919 roku powstaje we Włocławku Związek Zawodowy Pracowników Aptecznych, a pierwszym prezesem zostaje Wojciech Adam Szczygłowski.

sty
4
pt.
Bank Pobożny – dekret biskupa
sty 4 całodniowy
Bank Pobożny - dekret biskupa

W celu uchronienia uboższych mieszczan włocławskich przed wyzyskiem i lichwą, biskup Hieronim Rozdrażewski (1582-1600) podarował miastu 570 zł, tworząc coś w rodzaju „Banku Pobożnego”. Pieniądze te były pod opieką burmistrza, który w miarę potrzeby miał je pożyczać potrzebującym mieszczanom. Ponieważ jednak w dysponowaniu tymi pieniędzmi popełniane były nadużycia, dlatego biskup dekretem z dnia 4 stycznia 1596 roku zarządził, by burmistrz oddał niezwłocznie wszystkie pieniądze, którymi nieprawnie dysponował, i to najpóźniej do dnia 25 czerwca, oraz określił, że na przyszłość mają być one używane na inne cele.

sty
5
sob.
Jerzy Ernest
sty 5 całodniowy
Jerzy Ernest

5 stycznia 1995 roku we Włocławku zmarł Jerzy Ernest pseud. Kochanowski, laryngolog, doktor medycyny, twórca i ordynator oddziału laryngologicznego.

sty
6
niedz.
Prof. Edward Ochmański
sty 6 całodniowy
Prof. Edward Ochmański

6 stycznia 2018 roku zmarł Włocławianin prof. Edward Ochmański, polski matematyk, doktor habilitowany nauk matematycznych, profesor nadzwyczajny w Instytucie Podstaw Informatyki PAN, autorytet w dziedzinie teorii śladów.  Pochowany na włocławskim cmentarzu.

sty
7
pon.
Powiększenie granic miasta
sty 7 całodniowy
Powiększenie granic miasta

7 stycznia 1577 roku do Włocławka zostaje dołączone tzw. Nowe Miasto, zlokalizowane na obszarze dzisiejszych ulic Zduńskiej, Przedmiejskiej, Piekarskiej i Królewieckiej.

sty
8
wt.
Poszerzenie granic miasta
sty 8 całodniowy
Poszerzenie granic miasta

8 stycznia 1927 roku mocą rozporządzenia Rady Ministrów miasto znacznie rozszerza swoje granice, zarówno z lewobrzeżnej, jak i prawobrzeżnej strony Wisły. Włocławek jest teraz miastem położonym po obu stronach Wisły.

sty
9
śr.
Problem „głodu mieszkaniowego”
sty 9 całodniowy
Problem "głodu mieszkaniowego"

W dniu 9 stycznia 1918 roku w stołecznej prasie kontynuowano sprawę tak zwanego „głodu mieszkaniowego” we Włocławku. Od pewnego czasu mieszkańcy sygnalizowali wzrost cen za najem lokali, którego powodem był „najazd łodzian i warszawian”, którzy przenosili się czasowo do Włocławka z uwagi na tańsze koszty utrzymania.

sty
10
czw.
Szkoła w Pałacu Biskupim
sty 10 całodniowy
Szkoła w Pałacu Biskupim

Dekretem biskupa Malczewskiego z dnia 10 stycznia 1818 roku pałac biskupi został oddany na użytek szkoły publicznej, której kierownictwo postanowieniem generała Zajączka z dnia 4 września 1819 roku powierzono 00. Pijarom, sprowadzonym z Radziejowa, gdzie od roku 1723 zarządzali parafią i prowadzili kolegium i szkołę.

sty
11
pt.
Przygotowanie ludzi do zapobiegania i gaszenia ognia
sty 11 całodniowy
Przygotowanie ludzi do zapobiegania i gaszenia ognia

W dokumencie naczelnika powiatu włocławskiego z dnia 11 stycznia 1864 roku dowiadujemy się o pierwszym formalnym przyporządkowaniu i przygotowaniu ludzi do zapobiegania i gaszenia ognia. Na jego mocy ustanowiono i powołano z grona odpowiednich ochotników naczelnikostwo straży w składzie: Lew Nowaczkow – naczelnik nad ochotnikami, Karol Paszkowski – pomocnik naczelnika, członkowie zarządu Mieczysław Brujel, Władysław Nowca, Henryk Kolbe. Na strażaków powołano Józefa Boczkowskiego, Jana Rybkę i Wincentego Frokanowskiego, natomiast członkami „starszyzny” zostali Andrzej Nowaczkow, Kazimierz Szpotański, Józef Bugajski, Antoni Kraszewski i Ludwik Bajer.

sty
12
sob.
Klub Inteligencji Radykalnej
sty 12 całodniowy
Klub Inteligencji Radykalnej

12 stycznia 1921 roku powstaje Klub Inteligencji Radykalnej.

sty
13
niedz.
Henryk Insadowski
sty 13 całodniowy
Henryk Insadowski

13 stycznia 1888 roku w Karnkowie, koło Lipna urodził się Henryk Insadowski, ksiądz, prawnik, kanonista, romanista, wykładowca, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego KUL. W 1906 roku ukończył Włocławską Szkołę Handlową i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Seminarium Duchownym we Włocławku.

sty
14
pon.
Cyprian Adam Apanowicz
sty 14 całodniowy
Cyprian Adam Apanowicz

Zmarł 14 stycznia 1920 roku w Dziankówku – polski rolnik, działacz Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i organizator Muzeum Ziemi Kujawskiej we Włocławku (obecnie MZKiD). Po porzuceniu pracy na roli, w 1907 roku zamieszkał we Włocławku. Tutaj także rozwinął działalność społeczną. Został prezesem Związku Katolików i jego delegatem na zjazd w Warszawie oraz członkiem Rady Włocławskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu i Towarzystwa Wspierania Biednych. Został też członkiem Komitetu Organizacyjnego Muzeum Kujawskiego (dzisiejszego Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku), a później został jego pierwszym kustoszem. Jako kustosz Muzeum Ziemi Kujawskiej położył duże zasługi w pozyskiwaniu nowych zbiorów i ich katalogowaniu. Osobiście podarował na poczet ekspozycji muzeum wiele własnych pamiątek. W 1911 roku był też współorganizatorem regionalnej wystawy artystyczno-etnograficznej.

sty
15
wt.
Henryk Paweł Kownacki
sty 15 całodniowy
Henryk Paweł Kownacki

15 stycznia 1929 roku urodził się Henryk Paweł Kownacki, lekarz, chirurg, dyrektor Pogotowia Ratunkowego we Włocławku, dyrektor naczelny Szpitala Ziemi Kujawskiej we Włocławku. Zmarł nagle 16 września 1984 roku we Włocławku i spoczywa na miejscowym cmentarzu komunalnym.