Sprawozdanie z działalności Koła Naukowego Historyków w roku szkolnym 2009/2010
W roku szkolnym 2009/10 zrealizowaliśmy kolejny, siódmy moduł programu autorskiego KNH zatytułowany „Historia Polski w latach 1914 – 1945. Modernizm i historyzm”. Tłem realizacji modułu była tradycyjnie architektura i 70 rocznica wybuchu II wojny światowej. W ramach ścieżki rozwoju regionalnego zrealizowaliśmy w ferie zimowe wycieczkę „Szlakiem miejsc pamięci narodowej po Włocławku”. Młodzież zapoznała się z historią pomników, która jest niekiedy odzwierciedleniem skomplikowanych dziejów naszej ojczyzny w związku z wydarzeniami, które upamiętniają.
Realizacja tego projektu wiąże się z poznawaniem historii małej ojczyzny i była już piątą wycieczką, którą zorganizowaliśmy we Włocławku, w planach mamy następne. Zgodnie z tradycją, którą wypracowaliśmy realizując w/w projekt odwiedziliśmy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, podziwiając tym razem zbiory etnograficzne eksponowane w zabytkowym spichrzu z XIX w. przy Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Realizując program autorski KNH 15 maja 2010 r. zorganizowaliśmy wycieczkę do Aleksandrowa Kujawskiego, Ciechocinka i Raciążka poznając ich historię i zabytki. W związku z wycieczką [poznajemy region Kujaw], zamieściliśmy materiał na stronie internetowej KNH oraz zrobiliśmy wystawę w szkole. Na stronie internetowej koła przygotowaliśmy fotoreportaż prezentujący modernizm i historyzm we Włocławku w okresie międzywojennym. Młodzież koła historycznego uczestniczyła w październiku 2009 r. w sesji muzealnej poświęconej prezentacji renesansowego atlasu świata Corneliusa de Jode niezwykle cennego zabytku sztuki kartograficznej, który jest własnością Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej.
W listopadzie młodzież uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Historii Włocławka w związku z 70 rocznicą wybuchu II wojny światowej zatytułowanej „Działania wojenne na Kujawach we wrześniu 1939 r.” oraz obejrzała wystawę czasową prezentującą uzbrojenie i dokumenty z tego okresu. W kwietniu 2010 r. uczniowie wzięli udział w spotkaniu z doktorem Tomaszem Dzikim zorganizowanym przez Włocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego na temat „Rodzina Bojańczyków i jej znaczenie w życiu Włocławka i regionu”. Prelekcja doktora Tomasza Dzikiego wybitnego znawcy dziejów Włocławka w okresie industrializacji przemysłowej była doskonałym dopełnieniem modułu zrealizowanego w roku poprzednim. Zorganizowaliśmy w szkole wystawy dotyczące świąt narodowych, rocznic [m.in. 70 rocznica zbrodni katyńskiej] i wydarzeń historycznych.
Systematycznie redagujemy stronę internetową koła historycznego odnotowując skrupulatnie wszystkie wydarzenia związane z historią Włocławka i regionu. Współpracujemy z wieloma instytucjami naszego miasta, w szczególności z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Miejską Biblioteką Publiczną im. Z. Arentowicza, Włocławskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Włocławskim Towarzystwem Naukowym. Opiekun KNH we wrześniu 2010 r. był gościem MBP przy ulicy Chopina oraz przy ul. Sielskiej i przedstawił referat na temat „Kapitan Józef Koziński i Dziennik bojowy 14 pułku piechoty z kampanii wrześniowej”.
W przyszłym roku szkolnym zrealizujemy kolejny, ósmy moduł programu autorskiego KNH pod tytułem: „Historia Polski w latach 1945 – 1989. Socrealizm i modernizm PRL-u”, oraz uwagę naszą skoncentrujemy na dwóch rocznicach: 600 rocznica Bitwy pod Grunwaldem oraz 90 rocznica Bitwy Warszawskiej. Natomiast rok 2011 to rocznica 600 lecia konsekracji Włocławskiej Bazyliki Katedralnej. Planujemy realizację zaległej wycieczki do Łodzi oraz do Kowala [ 1310 – 2010. Jubileusz 700 lecia urodzin Kazimierza Wielkiego] lub do Brześcia Kujawskiego [1250 – 2010. Jubileusz 760 lecia nadania praw miejskich].