Wszechnica Kościuszkowska-spotkanie

Opiekun Koła Naukowego Historyków Zespołu Szkół Samochodowych uczestniczył 15 czerwca 2012 roku w spotkaniu w ramach Wszechnicy Kościuszkowskiej. Spotkania organizowane są raz w miesiącu przez Polską Fundację Kościuszkowską i Muzeum Niepodległości w pałacu Przebendowskich siedzibie muzeum. Tematem piątego już spotkania były ”Wątki amerykańskie i tematy różne” – osiem referatów:

1/ Prof. dr hab. Tadeusz Rawski, Jakie z doświadczeń amerykańskich wykorzystał T. Kościuszko w czasie Insurekcji 1794 r.
2/ Dr Aleksander Czaja, Mowy sejmowe Juliana Ursyna Niemcewicza w Sejmie Wielkim o potrzebie aukcji wojska.
3/ Mgr Mieczysław Siciński, Prawda i fałsz historyczny w malarstwie dotyczącym roku 1812.
4/ Dr Leonid Niestarczuk [gość z Białorusi], Relacja z podróży amerykańskim statkiem T. Kościuszki.
5-8/ tematy różne.

Spotkania naukowe to doskonały sposób na pogłębianie wiedzy historycznej, wymianę myśli i doświadczeń, a także służą nawiązywaniu współpracy ze środowiskiem naukowym stolicy oraz innych ośrodków naukowych. Możliwość uczestniczenia w spotkaniach naukowych to dla mnie wyróżnienie i inspiracja do dalszej pracy.

Kopia waszyngtońskiego monumentu Tadeusza Kościuszki wzniesionego staraniem Stowarzyszenia Budowy Pomnika T. Kościuszki w roku 2010. Fundatorzy: CITI Handlowy i Miasto Stołeczne Warszawa. Oryginał zaprojektował Antoni Popiel w 1910 r. Pomnik stanął na Placu Żelaznej Bramy w pobliżu Pałacu Lubomirskich.