Rok szkolny 2014/15

Realizacja programu autorskiego ”Zabytkowe nekropolie w Polsce i wielkie muzea krajowe”. Moduł II: Warszawa oraz Kujawy i Ziemia Dobrzyńska.

1/ Wycieczka do stolicy:
a/ Muzeum Powstania Warszawskiego.
b/ Spacer po Śródmieściu.
2/ 70. rocznica Powstania Warszawskiego i 75. rocznica wybuchu II wojny światowej.
3/ Organizowanie wystaw w szkole.
4/ Redagowanie strony internetowej koła historycznego.
5/ Współpraca z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Muzeum Diecezjalnym we Włocławku, Miejską Biblioteką Publiczną im. Z. Arentowicza, Włocławskim Towarzystwem Naukowym i Polskim Towarzystwem Historycznym Oddział we Włocławku.
6/ Wycieczka – Włocławek.
a/ Szlakiem Wita Płażewskiego po Włocławku.
b/ Szlakiem niemieckich fortyfikacji w okolicach Włocławka. Festung Leslau 1944-1945.
7/ Wycieczka pt. ”Poznajemy Ziemię Dobrzyńską – epizod II” : Chrostkowo [barokowa polichromia], Obory [sanktuarium maryjne XVIII w.], Golub Dobrzyń [gotycko-renesansowy zamek i postać Anny Wazówny, układ przestrzenny miasteczka, jego historia i architektura].
8/ 70. rocznica zakończenia II wojny światowej:
a/ 8 maja 1945 r. koniec wojny w Europie.
b/ 2 września 1945 r. bezwarunkowa kapitulacja Japonii podpisana na pokładzie pancernika ”Missouri” na wodach Zatoki Tokijskiej kończy najokrutniejszą z wojen. 6 i 9 sierpnia 1945 r. Amerykanie zrzucili na Hiroszimę i Nagasaki bomby atomowe, skłoniło to cesarza Hirohito do poparcia ”frakcji pokojowej” w Radzie Najwyższej. Do rangi symbolu urasta fakt, iż dokument kończący wojnę podpisano na pokładzie jednego z okrętów zaatakowanych przez samoloty japońskie w Pearl Harbor 7 grudnia 1941 roku. W sposób niezwykle tragiczny w sierpniu 1945 roku ludzkość wkroczyła w nową – nuklearną erę.