Obrazy Charzyńskiego – Nieszawa

Obrazy Józefa (Jakuba) Charzyńskiego z 1629 roku znajdujące się w farze nieszawskiej, dawniej (do końca XIX w.) w Katedrze Włocławskiej.

NIESZAWA

Nieszawa to niezwykłej urody, malowniczo położone nad Wisłą miasteczko, niedaleko Włocławka i Ciechocinka. W panoramie miasta od strony rzeki dominuje późnogotycka fara z wieżą wysoką na 25 metrów, wspartą wysokimi, uskokowymi szkarpami. Nieszawa, jak każde ”starożytne”miasto, z którym los obszedł się łaskawie, posiada bogatą historię i liczne zabytki.

Obok fary mamy Zespół klasztorny z XVII-XIX wieku, klasycystyczny ratusz na Rynku z XIX w. oraz niską, parterową zabudowę z XIX wieku o skromnych klasycystycznych cechach. Dodatkową atrakcją turystyczną Nieszawy jest przeprawa promowa przez Wisłę oraz Muzeum im. Stanisława Noakowskiego oddział MZKiD we Włocławku. Nad Wisłą jeszcze w II poł. XX w. stały drewniane spichrze, niestety zabrakło wyobraźni oraz determinacji aby je ocalić.

Kościół farny w Nieszawie pw. św. Jadwigi Śląskiej powstał etapami w okresie od XV do XVII w. Początki budowy kościoła to rok 1468 kiedy powstała kaplica. Pod koniec XV wieku w związku z rozwojem miasta [handel zbożem] do kaplicy, potem już prezbiterium, dobudowano nawę. W 1595 r. powstała wieża, natomiast w latach 1620-25 dobudowano dwie kaplice, które w połączeniu z nawą nadały kolegiacie nieszawskiej bazylikowy układ, tworząc nawy boczne. W farze znajdują się liczne zabytki sztuki snycerskiej i malarstwa z XVII i XVIII wieku, reprezentujące w większości warsztat gdańsko-niderlandzki oraz toruński.

Obok obrazów Charzyńskiego należy wymienić manierystyczny ołtarz główny oraz późnorenesansowe i barokowe ołtarze boczne, ławki, chór muzyczny, bogato zdobione tabernakulum, itd. Szczególną uwagę przykuwają arcydzieła sztuki snycerskiej, pochodzące z Gdańska, z I poł. XVII wieku stalle i tron biskupi.
Jadąc z Włocławka do Nieszawy drogą pośród lasów, kierując się na przeprawę promową, warto zatrzymać się w Bobrownikach i obejrzeć ruiny zamku krzyżackiego, położone nad samą Wisłą [siedziba wójta krzyżackiego], z ok. 1400 roku.

Polecamy album: Perły sztuki sakralnej. Kościół św. Jadwigi Śląskiej w Nieszawie.
Tekst: ks. Wojciech Sowa, dr Waldemar Rozynkowski.
Redakcja: ks. Grzegorz Molewski.
Zdjęcia: Władysław Krasowski.
Do nabycia na plebanii i w muzeum.