Modernizm

Modernizm i historyzm we Włocławku w okresie 20-lecia międzywojennego

Bank Ochrony Środowiska, ul. Kościuszki (historyzm)

 

Kamienica przy ul. Cyganka z 1913 roku z dekoracjami o florystycznych kształtach. Motywy roślinne ujęte są w geometryczne, powtarzające się sekwencje między oknami poszczególnych kondygnacji oraz ozdobiony dekoracją ornamentalną fryz powyżej ostatniego piętra kamienicy, a przesłaniającą dach attyką. Secesja we Włocławku. Polecamy: Żanna Komar, Julia Bohdanowa, Secesja we Lwowie, Kraków 2014.

Jedna z najpiękniejszych kamienic we Włocławku przy ul. Piekarskiej 4, która nawet na Piotrkowskiej w Łodzi byłaby ozdobą miasta.

Wielopiętrowa kamienica w stylu okrętowym wybudowana w latach 30-tych XX wieku na rogu ulicy Kilińskiego i Mickiewicza. Jedna z perełek włocławskiego modernizmu okresu II RP inspirowana architektonicznymi dokonaniami nowo powstałej i rozwijającej się Gdyni. Zaokrąglony narożnik gmachu przypomina dziób okrętu. Podobna kamienica jest w Toruniu (Bydgoskie Przedmieście), którą podziwialiśmy podczas wycieczki KNH w 2017 roku.

 

Kamienica na rogu ulicy Świętego Antoniego i ulicy Szczęśliwej. Bulaje* reprezentujące styl marynistyczny w architekturze dla którego inspiracją był gdyński  modernizm i polityka Polski otwarcia się na MORZE. Bałtyk był natchnieniem dla całej odrodzonej Polski.

*Bulaj – okrągłe okno na jednostce pływającej.

Kamienica przy ul. Bojańczyka z charakterystycznym „wykuszem”. Jedna z perełek włocławskiego modernizmu.

Kolejna perełka włocławskiego modernizmu. Kamienica przy ulicy Kościuszki.