Marcin Luter i reformacja

500 lat protestantyzmu

Trzy fakty skłoniły mnie do wspomnień. Po pierwsze jestem z wykształcenia historykiem, po drugie pracuję w Zespole Szkół Samochodowych i po trzecie, w tym roku obchodzimy 500 lat protestantyzmu (1517-2017). W 1517 roku zaczęła się reformacja zmieniając oblicze Europy.

    Dwukrotnie w czasach studenckich pracowałem w NRD w Turyngii (Gotha i Eisenach). Byłem na Międzynarodowym Obozie Pracy w wakacje w roku 1984 i 1985. W Eisenach pracowałem w fabryce Wartburga przy prasach do tłoczenia różnych części karoserii. Przy jednej prasie pracowało nas czterech, parami. Z jednej strony prasy na zmianę smarowaliśmy matrycę, następnie kładliśmy blachę i wszyscy razem naciskaliśmy swój przycisk. Prasa wytłaczała określoną część karoserii. Koledzy z drugiej strony prasy zdejmowali ukształtowaną część, np. błotnik lub maskę od silnika Wartburga. Nazwa samochodu pochodziła od zamku Wartburg znajdującym się na wzgórzach niedaleko fabryki, w której przed wojną produkowano BMW. Początki zamku sięgają XI wieku. W latach 1521/22 na zamku ukrywał się inicjator reformacji Marcin Luter. Powstał tu jego przekład Nowego Testamentu na język niemiecki. Średniowieczny zamek Wartburg od 1999 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Na marginesie – miałem okazję zwiedzić zabytkowe miasta Turyngii i poznać ich wspaniałą historię (Erfurt, Weimar i ośrodek sportów zimowych Suhl), a także zamek Wartburg. Na zamku zjadłem obiad w restauracji zamkowej oraz zwiedziłem zabytkowy kompleks.

Pocztówki z NRD

   Reformacja zaczęła się w 1517 r. gdy Marcin Luter ogłosił 95 punktów dotyczących odnowy Kościoła. Jak głosi legenda tezy swe przybił do drzwi kościoła w Wittenberdze. Protestantyzm nie tylko zmienił oblicze polityczne i kulturowe Europy ale i świata. Etyka protestancka legła u podstaw narodzin Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

    W wakacje w 1988 i 1989 roku byłem na MOP-ie w Czechosłowacji (Beroun i Sumperk – Czechy i Morawy). Zwiedziłem wówczas Pragę, zamek Karlstejn z czasów cesarza Karola IV i Ołomuniec. Może kiedyś o tym napiszę. W wyjazdach tych uczestniczyłem jako członek Studenckiej Spółdzielni Pracy „Techno-Service” z Gdańska.

  Polecamy: Polityka. Pomocnik historyczny: Marcin Luter i reformacja. 500 lat protestantyzmu.