Włocławska Dwójka

21 listopada 2005 roku o godzinie 13:30 Koło Naukowe Historyków (KNH) uczestniczyło w uroczystości odsłonięcia monety „Włocławska Dwójka”, w sali nr 4 Urzędu Miasta Włocławek, przy Zielonym Rynku. Reprezentowaliśmy Zespół Szkół Samochodowych, pana dyrektora Mariana Sobczyka, który otrzymał zaproszenie od Prezydenta Miasta Włocławek Władysława Skrzypka długoletniego nauczyciela naszej szkoły. Honorowym gościem i pośrednio sprawcą tej uroczystości był prezes Narodowego Banku Polskiego profesor Leszek Balcerowicz. Emisja „Włocławskiej Dwójki” zbiegła się z uroczystościami 750 lecia I lokacji miasta, ale nie metryka była decydującym argumentem uhonorowania naszego miasta w ramach najnowszej serii monet „Historyczne miasta w Polsce”. W gronie 32 miast serii znalazły się miasta które wniosły wyjątkowy wkład w rozwój poszczególnych regionów i państwowości Polski. Wyboru miast dokonał powołany przez prezesa Narodowego Banku Polskiego zespół historyków pod przewodnictwem profesora Henryka Samsonowicza wybitnego mediewisty, autora tak fundamentalnych prac jak: „Polska złota jesień średniowiecza” i „Dzieje miast i mieszczaństwa w Polsce w okresie przedrozbiorowym”. Narodowy Bank Polski po raz kolejny „zafundował” nam wspaniałą lekcję historii, kształtując tym samym świadomość historyczną Polaków. Seria ta obok serii władców Polski, zasłużonych Polaków, wydarzeń historycznych itd. kształtuje wizerunek Polski w świecie i umacnia więzi narodowe. Działalność Narodowego Banku Polskiego to przede wszystkim polityka monetarna, wspieranie budżetu państwa oraz promocja polskiej kultury. „Włocławska Dwójka” przyczynia się do promocji Włocławka w kraju i w Europie oraz kształtuje wizerunek naszego grodu jako jednego z najstarszych ośrodków miejskich w Polsce wielce zasłużonego dla kraju.

Z panem profesorem Henrykiem Samsonowiczem KNH miało zaszczyt spotkać się w czerwcu tego roku w związku z obchodami 750 lecia I lokacji Włocławka podczas sympozjum naukowego, które było poświęcone dziejom naszego miasta. Gościem honorowym konferencji był profesor Samsonowicz, który wygłosił wykład zatytułowany „Włocławek miastem europejskim?” Referaty także wygłosili ksiądz profesor Witold Kujawski zatytułowany „Włocławek – miasto biskupie 1255 – 1793”, doktor Tomasz Dziki „Miastotwórcza rola industrializacji przemysłowej XIX i XX wieku na przykładzie Włocławka” oraz ksiądz doktor Wojciech Frątczak „Środowisko intelektualno-kulturalne Włocławka w XIX i XX wieku”. Sympozjum odbyło się w auli im. Prymasa Stefana Wyszyńskiego Wyższego Seminarium Duchownego przy ul. Prymasa Stanisława Karnkowskiego fundatora tej szacownej Alma Mater w roku Unii Lubelskiej. W rządzie Tadeusza Mazowieckiego profesor Henryk Samsonowicz pełnił urząd Ministra Edukacji Narodowej.

  Serię „Historyczne miasta w Polsce” rozpoczynają monety upamiętniające Gniezno (wrzesień), Kołobrzeg (październik), Włocławek (listopad), Cieszyn (grudzień). Zgodnie z aktualizowanymi planami emisji, NBP wyemituje jeszcze monety prezentujące następujące miasta: Bielsko-Białą, Bochnię, Brzeg, Chełm, Chełmno, Elbląg, Gorzów Wlkp., Jarosław, Kalisz, Kłodzko, Konin, Kwidzyn, Legnicę, Łomżę, Nowy Sącz, Nysę, Piotrków Trybunalski, Płock, Przemyśl, Pszczynę, Racibórz, Sandomierz, Słupsk, Stargard Szczeciński, Świdnicę, Tarnów i Żagań. Kolejność wprowadzania do obiegu nie będzie zgodna z kolejnością alfabetyczną. Emisja „Włocławskiej dwuzłotówki” w 2005 roku też nie jest przypadkowa, tak jak wizyta profesora Balcerowicza we Włocławku, promująca nową serię monet i nasze miasto.

W kraju naszym łatwiej było o wodza i męża stanu niż o polityka, który znałby się na gospodarce, którego działania przyczyniły się do rozwoju ekonomicznego Polski. Szlachta nasza nie miała ani głowy ani serca do gospodarki, co najwyżej rozumiała ją tylko z perspektywy życia ziemiańskiego.
Obok księcia ministra Druckiego-Lubeckiego, Stanisława Staszica, podskarbiego Antoniego Tyzenhauza, premiera Władysława Grabskiego, wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, prezesa Lewiatana Andrzeja Wierzbickiego, w jednym szeregu śmiało może stanąć wicepremier, prezes NBP Leszek Balcerowicz, odznaczony Orderem Orła Białego, najstarszego i najwyższego orderu polskiego, ustanowionego w 1705 roku przez króla i księcia elektora saskiego Augusta II Mocnego.
Koło Naukowe Historyków odwiedziło już Chełmno, Gniezno, Płock oraz Toruń i Poznań, które godne są tego aby znaleźć się w II edycji tej niezwykle interesującej serii monet.

Koziński Dariusz opiekun KNH